TANULMÁNYI KIRÁNDULÁSOK

A projekt megvalósítási ideje alatt minden évben három tanulmányi kirándulást szervezünk.

Gyula

2020. augusztus 12

Csoportkép a gyulai vár előtt
Csoportkép a gyulai vár előtt

A kiszombori Nagyboldogasszony Plébánia szervezésében egy napos tanulmányi kiránduláson vehettünk részt, amelynek úti célja Gyula volt. Reggel indultunk különjáratos busszal, és első állomásunk a gyulai vár volt, ahol szakvezetéssel tekintettük meg a vár szépen felújított és kiállítási tárgyakban bővelkedő termeit. A bátrabbak fellépcsőztek a toronyba és a várfalra, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a környékre.

A vár után átsétáltunk szépen felújított Almásy-kastélyba, ahol szintén tárlatvezetéssel tekinthettük meg az egykori uradalmi kastély mindennapjait bemutató állandó kiállítást. A gyerekeket lenyűgözték az interaktív elemekkel gazdagon felszerelt termek: az inasok és a komorna lakrésze, a konyha, a kápolna és az úri lakrészek mind nagy élményben részesítettek bennünket.

Az ebédig volt még időnk sétálni a vár melletti tavacska körül, majd a Halászcsárdában elfogyasztottuk a finom húslevesből és rántott szeletből álló ebédünket. A gyulai kirándulásunkba még egy séta fért bele a városközpontban, majd indultunk is haza.


Csoportkép a keszthelyi Festetics-kastély előt
Csoportkép a keszthelyi Festetics-kastély előt

Keszthely

2019. április 27. 

A kiszombori Nagyboldogasszony Plébánia jóvoltából egy napos tanulmányi kiránduláson vehettünk részt, amelynek úti célja a keszthelyi Festetics-kastély és a hévízi tófürdő volt. A kora reggeli indulás és a hűvösnek és esősnek ígérkező idő sem tántoríthatott el bennünket. Utazásunk első állomása a keszthelyi Festetics-kastély volt. Miután megérkeztünk, megtekinthettük a kastély csodálatos előkertjét. Majd egy izgalmas tárlatvezetés vette kezdetét. A kedves idegenvezetőnk által nagyon sokat tanulhattunk a kastély történelméről és lakóiról. Egyúttal sok szép képzőművészeti alkotást megcsodálhattunk. Személyes kedvencem egy kb. 2000 darabból álló mozaik kép volt. Továbbá látogatást tettünk a kastély lélegzetelállító könyvtárában is. A kastélylátogatás után egy ízletes ebédben volt részünk a Tompos étteremben. Majd tovább utaztunk Hévízre. Itt alkalmunk nyílt a méltán világhírű vulkanikus eredetű tóban fürdőzni. A víz nagyon kellemes volt és sokat mókáztunk és úsztunk is. Ezután felejthetetlen élményekkel és új ismeretekkel gazdagodva tértünk haza a késő esti órákban. Remekül éreztük magunkat, kellemesen elfáradtunk. De a hangulat nem lehetett volna annyira jó a kísérőink és az idegenvezetőink segítsége nélkül. Ezúton köszönjük a szervezéssel és a lebonyolítással kapcsolatos áldozatos munkát.



Paks és Szekszárd

2018. április 28.

A paksi atomerőmű képe
A paksi atomerőmű képe

Szombaton kora reggel találkozott a lelkes csapat a templomkertben. Kicsit álmos szemekkel, de szép napsütéses, igazi kirándulós idő ígéretével indultunk el. Első úti célunk a Paksi Atomerőmű meglátogatása volt. Az erőmű látogatóközpontjában mindent megtudhattunk az energia előállításáról: kezdve a gyár felépítésétől, a maghasadáson át, a villamos energia felhasználásáig. A kísérő tanár bácsinknak bőven volt lehetősége egy kis fizika óra megtartására is, amit a gyerekek élvezettel hallgattak. A kiállítás megnézése után az erőmű múzeumába vitt át az autóbuszunk. Itt már megismerhettük a létesítményben alkalmazott biztonságot, mert csak szigorú ellenőrzés után jutottunk be a kapun belülre, ami egy kis izgalmat is okozott! A múzeumban rengeteg gépet, eszközt láthattunk, érinthettünk, amelyeket korábban a gyárban használtak. Mire mindent körbejártunk már jelzett is a belső óránk: mindenki éhes lett! Elköszöntünk a múzeumtól, a gyártól és már vitt is a buszunk Paksra, ahol már vártak egy finom ebéddel. Senkit sem kellett noszogatni, még a legkisebbek is megettek mindent, amit a tányérunkra tettek! Az ebéd után ismét felkerekedtünk, és Szekszárdra utaztunk. Bár utunk nem volt hosszú, a finom ebéd és a délelőtti séta megtette áldásos hatását! Szekszárd központjában kissé álmos szemekkel szálltunk le a Petrits Mézeskalács Múzeum előtt. Házigazdánk előadását azonban már mindenki érdeklődéssel hallgatta. Megismerhettük a mézeskalács készítés és a gyertyaöntés titkait, eszközeit, hagyományait. És azt is, hogy hogyan kapcsolódik ez a kettő dolog össze! Végül mindenki kipróbálhatta kézügyességét, mert már vártak a mézeskalácsok, amelyeket ki-ki kedve szerint díszíthetett. Vendéglátónktól elköszönve még egy érdekes hely várt bennünket: A Bakamúzeum. Egy rövid séta után érkeztünk a város főterén lévő légópincéhez, amelyben két szekszárdi úr egy szép kiállítást rendezett be világháborús magángyűjteményükből! A gyerekek csodálkozva hallgatták tárlatvezetőnk előadását a fegyverek, felszerelések történetéről, az apukák pedig némi nosztalgiával vegyesen emlékeztek katonaéveikre! Miután elköszöntünk a múzeumtól és Szekszárdtól, délutánba hajlott az idő, így már csak a hazaút várt ránk. Este érkeztünk meg, a hosszú naptól fáradtan, de sok szép élménnyel tele. Köszönjük a plébániának és a szervezőknek, hogy részt vehettünk ezen a szép kiránduláson, és együtt tölthettünk el egy tartalmas napot!


Debrecen

2019. június 20.

Csoportkép a debreceni Nagytemplom előtt
Csoportkép a debreceni Nagytemplom előtt

Reggel 6-kor indultunk a kissé álmos katolikus és református gyerekcsapattal Debrecenbe.

A szemerkélő esőnek köszönhetően nem sültünk meg a buszban.

Miután megérkeztünk a városba, először megnéztük a debreceni Nagytemplomot.

A gyerkőcök ezt nagy örömmel fedezték fel. Főként amikor a padlásra tettünk rövid kirándulást

A Déri Múzeumban is megmaradt ez a lelkesedés, pláne amikor a japán tárlatot néztük meg.

Munkácsy Mihály Krisztus trilógiájának bemutatásánál a felvillanó fények nagyon látványosak voltak, nem engedték elpilledni a csapatot.

A finom ebéd elfogyasztása után elmentünk a debreceni Állatkertbe.

Az oda fele megtapasztalt rendezettség, a haza fele tartó úton ugyan már nem volt tapasztalható, de mind a 44 gyerkőc nagyon szófogadó és aranyos volt.

Mindenki nagyon elfáradt, de egy igazán tartalmas és eseménydús napot tudhatunk magunk mögött.

Szép emlékekkel térhettünk haza. 

 


Szarvas

2018. június 21.

A szarvasi szabadtéri színpad képe.
A szarvasi szabadtéri színpad képe.

Második alkalommal indultunk útra, ezúttal közelebbi célt tűzve magunk elé, a Szarvasi Arborétumba. Ismét szép idő ígérkezett erre a kirándulós napra is. Mire megérkeztünk az arborétumba, már vártak minket, hogy szakértelemmel vezessenek körbe a parkon. A vezetőnk nagyon sok érdekes dolgot mesélt el a növényekről, fákról, a park állatairól. Még egy különleges madár párt is megnézhettünk, sőt a pávákat meg is hallgathattuk. Mire körbejártuk a tanösvényt, kellemesen elfáradtunk, de még ezután jött a makett park! A Mini Magyarország ösvényeit bejárva szebbnél szebb nevezetes épületet, hidat, várat láthattunk. A működő kisvasutak pedig igazán érdekesek voltak, ahogyan hangosan szaladtak a sínjeiken. Az egész park nagyon szépen megépített, látványos volt, és mire végére értünk, már sürgetően megkordúlt néhányunk hasa, így hamar elindultunk ebédelni. Az ebéd finom volt, és mindenki jó étvággyal fogyasztotta el. Ezután visszamentünk a parkba és hogy ne álmosodjunk el, közös játékba kezdtünk. Ki focizott, ki tollasozott, ki pedig tett még egy külön sétát tett a fák között. Fél 3-ra mindenki elfáradt, de még ezután jött a nap érdekessége! Hajóra szálltunk, és vízen megnézhettük Szarvast. A Katalin hajó kapitánya sok érdekes dolgot mesélt el a városról, a környékről. Láthattuk az arborétum vízparti fáit, a vadkacsákat, teknősöket. Megnéztük a vízi színházat és áthajóztunk két híd alatt is. És az igazán szerencsések még a kormányzást is kipróbálhatták! Bizonyára a hosszú hajós élet okozta, hogy amikor kikötöttünk, mindenki már éhesen ült le, hogy meguzsonnázzunk. Az étkezés után végül nem maradt már más hátra, mint hogy buszra szálljunk, és haza induljunk. Kellemesem elfáradva, de szép élményekkel tele érkeztünk haza. Köszönjük az egyházközségnek az utat, és reméljük, hogy lesz még ilyen szép kirándulásban részünk.


Pákozd

2019. szeptember 21.

Csoportkép a pákozdi ingóköveknél
Csoportkép a pákozdi ingóköveknél


A kiszombori Nagyboldogasszony Plébánia szervezésében egy napos tanulmányi kiránduláson vehettünk részt, amelynek úti célja a pákozdi Katonai Emlékpark volt. A tanulmányi kirándulás résztvevői a kiszombori Dózsa György Általános Iskola tanulói voltak négy felnőtt (szülők, pedagógusok) kíséretében. A kora reggeli indulás ellenére jó hangulatban utaztunk úticélunk felé. A tapasztalt buszsofőrnek köszönhetően biztonságban és időben megérkeztünk Pákozdra, Ott közösen kiválasztottuk azt az előadást, ami leginkább érdekelte a tanulókat: az I. és II. világháború a katonák szemszögéből. Az érdekes előadást egy katonai kiképzőpálya gyerekekre méretezett változatán való teljesítése követte. A gyerekeket teljesen lebilincselte a feladatok teljesítésének kihívása. A BaKaland pálya után következett a pákozdi csata és a korabeli uniformisokat és fegyvereket bemutató tárlatvezetés, illetve a vadászrepülőgép szimulátoron való száguldozás. Végül lézeres célbalövéssel zártuk a délelőtti hadi kiképzést.

Ebédelni betértünk a Pákozd központjában található Ingókő étterembe, ahol finom leves, rántott hús és sült krumpli várta az éhes társaságot. A desszertet (ízes bukta) elvittük magunkkal a délutáni fő programunkra, a Pákozd határában található ingókövekhez. A kb. 7 kilométeres túrát jól bírták a gyerekek, és az idő is ideális volt a sétához. A látvány pedig megannyiszor kárpótolt bennünket minden fáradságért.

Mire kb. 3 óra gyaloglás után visszaértünk a buszhoz, mindenkin úrrá lett a kellemes fáradság, és a szép élményekkel feltöltődve térhettünk haza. 

 


Pécs

2018. szeptember 22.

Pécs központjának képe.
Pécs központjának képe.

A pécsi tanulmányi kirándulást a kiszombori Dózsa György Általános Iskolával együttműködve valósítottuk meg: 32 tanuló jelezte részvételi szándékát, akiket 5 pedagógus és két fiatal kísért el az egész napos programra.

A napot úgy szerveztük meg, hogy változatos, testmozgást és szellemi gyarapodást egyaránt tartalmazzon, ezért igazi kalandozás várta a résztvevőket a Mecsextrém kalandparkban, illetve ismeretbővítő foglalkozásokon vehettek részt a Zsolnay negyed planetáriumában és interaktív labor varázsterében. A szervezést és az egész nap sikerét veszélyeztette, hogy a kirándulás napjára esőt és drasztikus hőmérséklet visszaesést jósoltak a meteorológusok. Szerencsére az időjárás kegyes volt hozzánk, és minden tervezett programunk megvalósulhatott.

A nagy távolság és a sok program miatt korán kellett indulnunk: reggel 6:00 órakor már úton voltunk a bérelt autóbusszal. A kötelező pihenőt betartva 10:00-re Pécsre érkeztünk, ahol első útunk a Labor - Interaktív varázstérbe vezetett, ahol a gyerekek a fizikai jelenségeket ismerhették meg játékos formában.

Innen átsétáltunk a planetáriumba, ahol a csillagos égbolttal ismerkedtünk élő előadás formájában.

A planetáriumból Pécs központjába, a lenyűgöző szépségű belvárosba mentünk, ahol kötetlen városnézéssel töltöttünk egy órát.

Azután ismét buszra szálltunk, és a Mecsekben, az Árpád-tetőn található kalandparkba mentünk. Ott ebéddel kezdtük a délutáni programot, utána a mozgásé lett a főszerep: boboztunk, kötélpályán kalandoztunk és más ügyességi játékokat játszottunk. Szerencsénk volt, mert a rosszra fordult időjárás még éppen engedte, hogy a kalandpark minden lehetőségét és felszerelését kipróbáljuk.

Fáradtan de jó kedvvel szálltunk újra buszra, hogy estére hazaérjünk. Mindenki jól érezte magát, és szívesen gondolunk vissza erre az izgalmas napra.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el